Hloh obecný

HLOH OBECNÝ (crataegus laevigata) je dvoudomá dřevina, která má tvar keře nebo stromu. V jarních měsících keře obrůstají bílými pětičetnými květy, které mají intenzivní vůni. Na podzim se květy promění v drobné červené plody. Ty dozrávají v září až v říjnu. Hloh má trny dorůstající do délky až 2,5 cm a laločnaté listy. Může dorůstat až do výšky 7 metrů.

Najdeme ho na okrajích lesů, na stráních, kamenitých mezích, v parcích, na zahradách, podél cest, nebo na okrajích luk.

Květy obsahují silice, flavonoidy, aminopuriny, saponiny, třísloviny a antokyany. Listy jsou bohaté na kyselinu krategovou a oleanovou. V plodech naleznete vitamín C a B, karoteny, flavonoidy, třísloviny, glykosidy,pektiny a cukry.

Hloh je efektivním lékem při srdečních potížích, arytmii srdce a snižuje krevní tlak. Zlepšuje prokrvení srdce, průchodnost cév a tepen a celkově zlepšuje prokrvení celého těla. Podporuje trávení a normální funkce nervové a oběhové soustavy. Hloh působí příznivě i při léčbě ledvinových a močových kamenů a snižuje hladinu cholesterolu. Používá se jako prevence proti infarktu nebo angíně. Má uklidňující účinky, díky tomu je vhodný na nespavost, silné nervové vypětí a dlouhodobější stres.

Nejvíce léčivých látek je v květech hlohu, léčivé účinky mají však i jeho listy a plody.

Květy se sbírají od května do června. Suší se ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Při umělém sušení by se neměla přesáhnout teplota 35 °C. Skladujeme v uzavíratelné nádobě mimo dosah slunečních paprsků.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení