Hloh obecný

HLOH OBECNÝ (crataegus laevigata) je dvoudomá dřevina, která má tvar keře nebo stromu. V jarních měsících keře obrůstají bílými pětičetnými květy, které mají intenzivní vůni. Na podzim se květy promění v drobné červené plody. Ty dozrávají v září až v říjnu. Hloh má trny dorůstající do délky až 2,5 cm a laločnaté listy. Může dorůstat až do výšky 7 metrů.

Najdeme ho na okrajích lesů, na stráních, kamenitých mezích, v parcích, na zahradách, podél cest, nebo na okrajích luk.

Květy obsahují silice, flavonoidy, aminopuriny, saponiny, třísloviny a antokyany. Listy jsou bohaté na kyselinu krategovou a oleanovou. V plodech naleznete vitamín C a B, karoteny, flavonoidy, třísloviny, glykosidy,pektiny a cukry.

Hloh je efektivním lékem při srdečních potížích, arytmii srdce a snižuje krevní tlak. Zlepšuje prokrvení srdce, průchodnost cév a tepen a celkově zlepšuje prokrvení celého těla. Podporuje trávení a normální funkce nervové a oběhové soustavy. Hloh působí příznivě i při léčbě ledvinových a močových kamenů a snižuje hladinu cholesterolu. Používá se jako prevence proti infarktu nebo angíně. Má uklidňující účinky, díky tomu je vhodný na nespavost, silné nervové vypětí a dlouhodobější stres.

Nejvíce léčivých látek je v květech hlohu, léčivé účinky mají však i jeho listy a plody.

Květy se sbírají od května do června. Suší se ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Při umělém sušení by se neměla přesáhnout teplota 35 °C. Skladujeme v uzavíratelné nádobě mimo dosah slunečních paprsků.

Zpět do obchodu