Pampeliška lékařská

PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ (Taraxacum officinale) neboli smetánka je nepříjemný plevel, v léčitelství však cennou bylinou. Kvete od března do června. Její květy mají žlutou barvu, dorůstá až do výšky 40 cm.

Najdeme ji na sušších loukách, pastvinách, trávnících, okrajích cest a mezích.

Pampeliška obsahuje spoustu tělu prospěšných látek. Mezi účinné látky patří hořčiny, třísloviny, pryskyřice, silice, bílkoviny, minerální látky (vápník, měď, mangan, křemík a draslík), inulin, slizy, proteiny, cholin, steroly, flavonoidy, fytonocidy, lecitin, vitamín A, B, C, D, betakaroten, lutein a kyseliny. Listy pampelišky obsahují dvojnásobně více železa než špenát.

Tato bylina účinně pomáhá při detoxikaci našeho organismu, čistí krev. Je skvělých pomocníkem proti jarní únavě a přepracovanosti. Patří mezi přírodní antioxidanty a působí protizánětlivě. Působí blahodárně na trávení, zvyšuje chuť k jídlu a je vhodná i pro diabetiky. Čistí a posiluje ledviny, pomáhá regenerovat játra, žlučník, slinivku, přispívá k normálnímu stavu žaludku,sleziny a k tvorbě červených krvinek. Snižuje hladinu cukru v krvi, cholesterol i krevní tlak. Díky tomu zlepšuje i činnost srdce. Dále snižuje kyselost žaludku a pálení žáhy, vhodná při dně, revmatismu a poruchách metabolismu. Blahodárně působí na střevní mikroflóru. Odvar ze smetánky se také používá na ekzémy, vyrážky, svědění kůže a akné. Šťáva z této bylinky bělí skvrny a pihy.

Pro léčivé účinky sbíráme celou rostlinu. Listy před květem, kořeny v období jara a na podzim a stvoly s úbory po dobu květu. Sušíme na stínném, teplém a dobře větraném místě.

Pampeliškový čaj je možné pít dlouhodobě. Pročišťovací kůra se však nedoporučuje těhotným ženám.

Zpět do obchodu