Hluchavka bílá

HLUCHAVKA BÍLÁ (Lamium album).
Hluchavky se podobají kopřivám, na rozdíl od kopřiv ale nepálí a jsou tedy “hluché”, odtud vznikl název hluchavka. Tato vytrvalá planá bylina kvete od dubna do září a roste nejčastěji v příkopech,v křovinách, okolo plotů, u cest, potoků a na rumištích. Od ostatních hluchavek, jak již prozrazuje její druhové jméno, hluchavku bílou poznáme podle bílých květů. Dorůstá do výšky 20-40 cm.

Květ obsahuje katechinové třísloviny, slizové látky, saponiny, silici,betain (dusíkatá organická sloučenina), cholin, alkaloid, stachydrin, saponiny,flavonoidy, biogenní aminy, glykosidy a deriváty kyseliny kávové. Nať obsahuje méně uvedených látek, ale obsahuje navíc řadu minerálů a stopových prvků.

V léčitelství se hluchavka bíla používá především k úpravě správné funkce ženských pohlavních orgánů. Blahodárně působí při zánětech vaječníků, pomáhá tišit bolestivou menstruaci a křeče, také posiluje dělohu. U mužů se využívá při léčbě prostaty. Působí mírně diureticky. Má také protizánětlivé účinky, rozpouští hleny a užívá se při onemocnění dýchacích cest. Upravuje správnou funkci střev. Z hluchavky můžeme připravit také koupele a obklady. Její hojivé účinky se využívají k léčbě ekzémů, pro rychlejší hojení spálenin, řezných či bodných ran a na křečové žíly. Díky zklidňujícím účinkům se používá do koupelí při hemoroidech.

Pro co nejlepší léčivý účinek se doporučuje sbírat hned na počátku kvetení. Sbíráme květy, listy i nať a to pouze za suchého počasí. Sušíme na velmi teplém místě ve stínu. Čaj z hluchavky má sytě žlutou barvu, květy mají příjemnou medovou vůni a jejich chuť je nasládlá. Je vhodná i pro dlouhodobější užívání. Květy a mladé lístky hluchavky můžeme použít také do salátů a při jarních očistných kůrách.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení