Hluchavka bílá

HLUCHAVKA BÍLÁ (Lamium album).
Hluchavky se podobají kopřivám, na rozdíl od kopřiv ale nepálí a jsou tedy “hluché”, odtud vznikl název hluchavka. Tato vytrvalá planá bylina kvete od dubna do září a roste nejčastěji v příkopech,v křovinách, okolo plotů, u cest, potoků a na rumištích. Od ostatních hluchavek, jak již prozrazuje její druhové jméno, hluchavku bílou poznáme podle bílých květů. Dorůstá do výšky 20-40 cm.

Květ obsahuje katechinové třísloviny, slizové látky, saponiny, silici,betain (dusíkatá organická sloučenina), cholin, alkaloid, stachydrin, saponiny,flavonoidy, biogenní aminy, glykosidy a deriváty kyseliny kávové. Nať obsahuje méně uvedených látek, ale obsahuje navíc řadu minerálů a stopových prvků.

V léčitelství se hluchavka bíla používá především k úpravě správné funkce ženských pohlavních orgánů. Blahodárně působí při zánětech vaječníků, pomáhá tišit bolestivou menstruaci a křeče, také posiluje dělohu. U mužů se využívá při léčbě prostaty. Působí mírně diureticky. Má také protizánětlivé účinky, rozpouští hleny a užívá se při onemocnění dýchacích cest. Upravuje správnou funkci střev. Z hluchavky můžeme připravit také koupele a obklady. Její hojivé účinky se využívají k léčbě ekzémů, pro rychlejší hojení spálenin, řezných či bodných ran a na křečové žíly. Díky zklidňujícím účinkům se používá do koupelí při hemoroidech.

Pro co nejlepší léčivý účinek se doporučuje sbírat hned na počátku kvetení. Sbíráme květy, listy i nať a to pouze za suchého počasí. Sušíme na velmi teplém místě ve stínu. Čaj z hluchavky má sytě žlutou barvu, květy mají příjemnou medovou vůni a jejich chuť je nasládlá. Je vhodná i pro dlouhodobější užívání. Květy a mladé lístky hluchavky můžeme použít také do salátů a při jarních očistných kůrách.

Zpět do obchodu