Kopřiva dvoudomá

KOPŘIVA DVOUDOMÁ (Urtica dioica)
je vytrvalá bylina. Listy kopřivy jsou řapíkaté, vejčité až kopinaté a zubaté. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy. Květy jsou nenápadné s nazelenalou barvou. Kvete od jara do podzimu a dorůstá až do výšky 2 metry. Roste podél vodních toků, na vlhčích humózních lesních půdách a také na rumištích, navážkách, v příkopech, podél cest a plotů, na okrajích zahrad nebo poblíž zemědělských usedlostí. Kopřiva je spolehlivým indikátorem vyššího obsahu dusíku v půdě.

Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině. Mezi nejdůležitější patří vitamín C,vitamín B2, beta-karoten, sacharidy, glukoniny, aminokyseliny, kyselina křemičitá, mravenčí, šťavelová, antioxidační barviva (karotenoidy, chlorofyl aflavonoidy), třísloviny. V žahavých chlupech je pryskyřičný sekret. Obsahuje velké množství všech možných vitamínů a minerálů, a to zejména železa,vápníku,hořčíku a někdy je označována jako „českýžen-šen“.

Kopřiva je ideální bylinkou pro jarní očistu a detoxikaci našeho organismu. Čistí krev, podporuje krvetvorbu a snižuje obsah cukru v krvi. Má blahodárný vliv na slinivku břišní,játra, slezinu, žlučník i plíce. Dále má močopudné a protizánětlivé účinky, působí proti tvorbě ledvinových a močových kamenů a podporuje normální činnost ledvin a dýchací i cévní soustavy. U mužů přispívá k normální funkci prostaty. Kopřiva pomáhá proti bolestem hlavy, celkovému vyčerpání, únavě a posiluje náš imunitní systém. Zlepšuje taky stav kloubů, posiluje nervový systém, ulevuje od pocitu těžkých nohou, zabraňuje zužování cév a pomáhá vyloučit nadbytečnou vodu z těla. Pomáhá při revmatických chorobách a při dně. Regeneruje stav pokožky, podporuje růst vlasů, pomáhá odstranit lupy. Urychluje hojení ran a ekzémů.

Kopřivu sbíráme od března do začátku kvetení, kdy má největší účinky. Sbíráme listy a nať. Sušíme ve stinných teplých místech, aby si zachovala barvu.Čaj z kopřiv se doporučuje pít maximálně 2 týdny v kuse.

Zpět do obchodu