Prvosenka jarní

PRVOSENKA JARNÍ (Primula veris),
jinak známá taky pod názvem petrklíč, je jedním z prvních poslů jara. Jde o chráněnou bylinku a její oddenek se v přírodě sbírat nesmí. Prvosenku můžeme vidět kvést během měsíců březen a duben. Nejvíce se jí daří na vlhkých místech v polostínu,roste na loukách a lesních pasekách. Kvete zářivě žlutými květy a dorůstá do výšky až 30 cm.
Díky silici mají květy příjemně nasládlou medovou vůni. Prvosenka jarní obsahuje prospěšné flavonoidy, glykosidy, kyselinu křemičitou a vitamin C.
Tato zázračná bylinka pomáhá při onemocnění dýchacích cest, tedy plic a průdušek. Díky obsahu saponinů je petrklíč používán k uvolňování hlenů z plic, napomáhá k jejich vykašlávání a tlumí neproduktivní kašel, působí protizánětlivě a dezinfikuje. Má blahodárné účinky při horečnatých stavech a revmatismu. Pozitivně působí na lepší usínání a na celkové uvolnění a zklidnění našeho těla i mysli. Není příliš vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Prvosenku sbíráme na čistých místech, odlehlých od silnic a zaprášených cest. Trháme pouze květy, které následně sušíme na teplém tmavém místě, aby petrklíč neztratil barvu.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení