Prvosenka jarní

PRVOSENKA JARNÍ (Primula veris),
jinak známá taky pod názvem petrklíč, je jedním z prvních poslů jara. Jde o chráněnou bylinku a její oddenek se v přírodě sbírat nesmí. Prvosenku můžeme vidět kvést během měsíců březen a duben. Nejvíce se jí daří na vlhkých místech v polostínu,roste na loukách a lesních pasekách. Kvete zářivě žlutými květy a dorůstá do výšky až 30 cm.
Díky silici mají květy příjemně nasládlou medovou vůni. Prvosenka jarní obsahuje prospěšné flavonoidy, glykosidy, kyselinu křemičitou a vitamin C.
Tato zázračná bylinka pomáhá při onemocnění dýchacích cest, tedy plic a průdušek. Díky obsahu saponinů je petrklíč používán k uvolňování hlenů z plic, napomáhá k jejich vykašlávání a tlumí neproduktivní kašel, působí protizánětlivě a dezinfikuje. Má blahodárné účinky při horečnatých stavech a revmatismu. Pozitivně působí na lepší usínání a na celkové uvolnění a zklidnění našeho těla i mysli. Není příliš vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Prvosenku sbíráme na čistých místech, odlehlých od silnic a zaprášených cest. Trháme pouze květy, které následně sušíme na teplém tmavém místě, aby petrklíč neztratil barvu.

 

Zpět do obchodu